piątek, 26 lipca 2013

Jakie zabawki dla dwumiesięcznego dziecka?

Nie wiem kiedy ale minęły nam już dwa miesiące! Wstawanie w nocy nie jest już aż takie straszne, karmienie piersią idzie jak po maśle mimo że masła jeść nie możemy bo nadal eliminujemy nabiał :) 
Zosia  nie śpi już całymi dniami i robi się coraz bardziej ciekawa świata. Poranki są  cudowne. Mała budzi się codziennie z uśmiechem i zaczyna nawet gaworzyć :) W pierwszych sześciu tygodniach życia repertuar dźwięków wydawanych przez niemowlę wzbogaca się aż czterokrotnie!  Niesamowite! 

Co zmienia się u dwumiesięcznego dziecka?

Zmysł wzroku i słuchu zaczynają ze sobą współpracować. Kiedy dziecko usłyszy jakiś interesujący dźwięk, może spojrzeć w kierunku jego źródła. Wodzi wzrokiem za przesuwaną przed oczyma kolorową zabawką. Właśnie w tym tygodniu umocowałam jej karuzelkę. Faktycznie zaczęła ją dostrzegać! Wodzi oczkami za czerwonym słoniem :)
Mała coraz częściej wkłada do buzi rączki, i nie jest to tylko przypadkowy odruch – w ten sposób poznaje świat.  Z dnia na  dzień staje się uważnym obserwatorem. Podpatruje i chętnie naśladuje mimikę, gesty, ruchy i dźwięki otaczających je osób.

Jak wspierać rozwój dziecka?


  • Stwarzaj okazje do trenowania mięśni odpowiedzialnych za podnoszenie główki (dziecko leży na brzuszku, na twardszym podłożu, z rączkami pod klatką piersiową) – połóż się naprzeciwko, rób miny, pokazuj zabawki. Kiedy się znudzi, zakończ zabawę.
  • Stwarzaj okazje do obserwowania świata nie tylko z perspektywy łóżeczka – noś malca, opierając jego główkę o swoje ramię. Nazywaj świat: lampę, drzewa za oknem. W wózku jak najrzadziej używaj budki.
  • Weź kolorowy przedmiot i zataczaj nim kręgi w odległości ok. 30 cm od twarzy dziecka – w ten sposób doskonali się jego koordynacja wzrokowa.
  • Zadbaj, by w otoczeniu maluszka nie zabrakło wyrazistych barw. Niech nad łóżkiem wiszą kolorowe zabawki – wystarczy kilka, ale co pewien czas je zmieniaj.
  • Pomóż trenować chwytanie, umieszczając zabawkę blisko jego dłoni, a gdy maluch próbuje sięgać, włóż ją w małą piąstkę.
  • Nie krępuj ruchów dziecka – używaj kocyka zamiast ciężkiej kołderki, ubieraj w luźne koszulki i śpioszki. Pozwól poleżeć chwilę nago, np. przed kąpielą. Podczas przewijania delikatnie obracaj z boku na bok, masuj dłonie i stópki.
  • Dbaj o spokojną atmosferę w domu, bo dziecko chłonie stresy jak gąbka i może ci się wydawać, że jest niespokojne bez powodu.
  • Wprowadzaj nowe dźwięki: korzystaj z pozytywek, grzechotek, płyt.

Jakie zabawki kupić maluszkowi w tym wieku?
- Po urodzeniu dziecko wyraźniej słyszy tony wysokie. Warto więc dużo do niego mówić, włączać muzykę czy zabawkę z pozytywką: to najpopularniejsza pierwsza zabawka. Dobrze też mieć kilka grzechotek, które wydają różne dźwięki.Pierwsze zabawki powinny mieć mocne wzory i barwy: żółte, czerwone, zielone, niebieskie albo czarne i białe. Ale niech nie będą pstrokate, bo dziecko nie odróżnia jeszcze wielu kolorów. - Noworodek ma dobrze rozwinięty zmysł dotyku. Doskonale wyczuwa różnicę między czymś gładkim a puszystym. Dlatego przydadzą się przedmioty o zróżnicowanej fakturze, np. kocyk uszyty z kawałków flaneli, atłasu, sztruksu, lnu.

Zamówiłam grzechotkę na stronie www.pinkorblue.pl 
Czekamy na dostawę :)


KÄTHE KRUSE Grzechotka/Piszczałka Ikibab Żyrafa

Na kolejne miesiące będzie kostka ( nie mogłam się oprzeć ;P)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pages - Menu